Wczytuję dane...

Pierwsze zabawki dla Maluszków!

Pierwsze zabawki dla Maluszków!

Pierwsze zabawki dla Maluszków!

    Wyśniony i wymarzony Maluszek pojawił się w Twoim domu i zajął pierwsze miejsce w życiu całej rodziny? I słusznie! Niemowlaki absorbują 110 % naszej energii i uwagi, potrzebują bliskości i ciągłej opieki. Gdy Maluszek jest najedzony, przewinięty i zdrowy to nic innego nie pozostaje jak poznawanie świata i najważniejsze…. zabawa!
W każdym etapie życia dziecka, potrzebujemy zabawek przystosowanych do możliwości i rozwoju Malucha (wieku). Choć sami z doświadczenia wiemy, że niektóre roczne dzieci rozumieją i bawią się zabawkami dla 1,5 rocznych Maluchów, a nawet dla dwulatków ! Każdy Rodzic sam musi określić i zdecydować, na jakim etapie rozwoju znajduje się ich Maluch. I pamiętajmy, nic na siłę – za wszelką cenę nie próbujmy przykuć uwagi Maluchów do zabawki, którymi Szkraby nie są zainteresowane – przyjdzie na to czas.

    Do sedna ( a raczej początku ? ) – w pierwszych dniach i tygodniach życia dla Malucha liczy się bliskość, dotyk, pełny brzuszek i sucha pieluszka – wymyślne kolorowe zabawki za setki złotych zamieńmy na (równie, a nawet lepiej ! absorbujące uwagę) proste grzechotki, wycięte nawet z kartonu proste wzory o kontrastowych kolorach (na „rynku” zabawek znajdziemy także książeczki kontrastowe) ->  (Maluszek nie rozróżnia kolorów po urodzeniu). Sprawdzą się także przytulanki i kocyki. Pokazujmy mu różne faktury i rodzaje przedmiotów (metalowe, drewniane, plastikowe, gumowe). Bądźmy w tym czasie przewodnikiem po naszym mieszkaniu/domu, niech poznaje rejony i czuje się bezpiecznie. Tak jak w brzuchu mamy Maluch będzie reagował na światło (przez brzuch mamy w jakimś stopniu przedostawało się do oczu Malucha).W następnym etapie (między 1 a 3 miesiącem życia) u Nowego Członka Rodziny bardzo intensywnie rozwija się zmysł wzroku – zaczyna śledzić poruszające się przedmioty (tu może przydać się np. karuzela nad łózko gdzie będzie mógł ćwiczyć tą umiejętność, piłki, lub zabawki które same się poruszają). Maluch zaczyna też rozpoznawać mimikę twarzy więc reaguje uśmiechem na nasz uśmiech.
Miedzy 3 a 6 miesiącem życia u maluchów rozwija się koordynacja ręka-oko. Wynika to z tego, że dziecko zaczyna widzieć przestrzennie. Wtedy ulubioną zabawą Maluchów jest branie przedmiotów i rzucanie ich na ziemię, wątpliwa zabawa dla Rodziców, ale cóż zrobić! Podnosić i znów dać rzucić. Pamiętajmy, że dobrym i bezpiecznym miejscem na zabawę są różnego rodzaju maty piankowe i edukacyjne. Gdy maluch od paru tygodni leży tylko w wózku, łóżeczku i na narożniku (oczywiście pod opieką) to z chęcią przeniesie się poleżeć (Taki Maluch to ma życie)  w inne ciekawe miejsce, gdzie często coś się obraca czy grzechocze, gdy się tego dotknie. W tym wieku Maluszek rozwija także pamięć wzrokową. Oznacza to, że rozpoznaje twarze, swoje ulubione zabawki i miejsca. W tym okresie następuje też celowość ruchów – po pierwsze rzucanie przedmiotami na ziemię i zaciekawienie, gdy spadnie (Maluszek potrafi odróżnić, że Mama jest blisko, a zabawka, która właśnie upadła, trochę dalej ((widzenie przestrzenne)). Po drugie, mały Szkrab już sięga rączką po np. łyżeczkę czy butelkę – wie (zaczyna rozumieć), że wtedy albo się naje albo napije – a tego właśnie teraz chce. Zabawki w tym czasie nie mają łatwego życia, bo często są rzucane przez pół pokoju, uderzane o ziemie lub o inne zabawki. Dlatego najlepszymi akcesoriami do takich rzutów zabawką w dal będą zabawki drewniane lub inne wytrzymałe – nie połamią się i nie rozbiją. W tym wieku Maluch pomału zaczyna rozpoznawać barwy – choć dalej te kontrastowe są jeszcze najbardziej interesujące.


    Od 6 miesiąca życia Nowy Członek Rodziny który już widzi przestrzennie, rozróżnia kolory i reaguje na ruch, skupia się nad udoskonalaniem nowych umiejętności – i słusznie! Gdy będziemy wytrwale pomagać Dziecku w jego rozwoju i dostosowywać zabawy do jego aktualnych potrzeb, to zaprocentuje nam w przyszłości! Dbajmy o Maluszka, bo gdy pewnego dnia powie MAMO Kocham Cię to serce nam rozsadzi z dumy i miłości! <3


 Justyna - KIDZ.COM.PL